Gelişen Teknoloji ve Yapay Zeka
Gelişen Teknoloji ve Yapay Zeka

Gelişen Teknoloji ve Yapay Zeka

Batuhan Kaya

Dünyada teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların yani bizlerin işleri oldukça kolay hale gelmeye başladı. Mesela telefonların, bilgisayarların içinde barındırdıklarına artık hepimiz az çok aşinayız. İlk üretilen bilgisayarın (ENIAC) sadece sayıları toplayıp çıkaran, insan boyunu geçen, hatta bir odayı kaplayan ve 30 ton kadar ağırlığında olduğunu düşünürsek işimiz epeyce kolaylaştı diyebiliriz. Günümüzde ise takvime bakmak, fotoğraf çekmek, ses kaydetmek gibi şimdi basit gördüğümüz işlemlerde bir el boyutundaki telefonlar işlerimizi saniyeler içinde yapmamıza yardımcı oluyor. Teknolojinin bu denli gelişmesine ortak olan bizler, şimdi de teknolojinin insan gücüne ihtiyaç duymadan neler yapabildiğine şahit olmaktayız. Büyük iş makinelerinden tutun evimizdeki prizlere kadar geniş kapsamlı olan teknolojik gelişmeler, son yıllarda çok daha arttı ve artık teknoloji insan gücüne gerek kalmadan da bazı şeyleri kendi kendine yapmaya başladı. Buna da yapay zeka adı verildi. Daha geniş kapsamlı anlatmak gerekirse; Makinelerin insan zekasını ve fiziksel eylemlerini taklit etmesi, bunları kullanıp öğrenme, mantık yürütme ve problem çözmesi için yapılan programlamalar, similasyonlar bütününün alt bilişimine yapay zeka teknolojisi diyebiliriz. İnsanların bu tür eylemlerini barındıran yapay zeka teknolojisinin en basit örneği olarak, birkaç yıl önce üretilen ‘Sophia (Sofia)’ adındaki robot verilebilir.

Başlangıçta sadece insanların işlerini kolaylaştırmak amaçlı yapılmaya başlanan yapay zekalar, şu an arkası gelmez bir şekilde gelişiyor. Öyle ki, yapay zeka insanların yapabildiği hatta bazen yapamadığı şeyleri bile yapar hale geldi. İnsan gücünün yetmediği yerlerde devreye giren makineler, yine insanlar tarafından kullanılıyorken artık hiçbir insan gücüne ihtiyaç duymadan insanların yaptıklarını rahatlıkla yapabilir durumda. Bu durum doğal olarak bazı insanların işsiz kalmasına sebep olurken, bazı meslekleri yok olmaya itti ve hâlâ bazı meslekleri yok olmaya sürüklüyor. Bu duruma örnek verecek olursak, birkaç yıl önce üretilen robot polis ve köpekler çoktan insanın yerini aldı diyebiliriz. Kim bilir belki yakın gelecekte güvenlik güçleri sadece yapay zekalardan oluşur.

İnsanlığın çoğu bu denli gelişmeleri desteklese bile yakın zamanda ölen ünlü teorik fizikçi Stephen Hawking gibi bazı bilim insanlarının bu gelişmelere karşı olduğunu da görmekteyiz. Hawking BBC’ye verdiği bir röportajda yapay zeka için şunları söylemişti;

 “Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz.”

Ve dünya devlerinden biri olan Elon Musk da yapay zeka hakkında şunları dile getiriyor;

“Yapay zekanın nereye gittiği konusunda endişe duymalıyız. Yapay zeka konusunda en çok yanıldığını gördüğüm insanlar, en akıllı olanlar; çünkü bir bilgisayarın kendilerinden daha akıllı olabileceğini hayal edemiyorlar. Mantıklarındaki kusur tam olarak bu. Onlar, sadece düşündüklerinden daha aptallar.”

Stephen Hawking ve Elon Musk’ın bu sözleri üzerine bir örnek vermek gerekirse; Google Deep Mind bunun en açık örneklerinden biri diyebiliriz. Çoğumuzun aşina olduğu Google Deep Mind tarafından santranç kurallarının öğretildiği yapay zeka, dünyanın en iyi santranç oyuncularını kısa sürede mağlup etmiştir ve hâlâ zirveyi de korumaktadır. Bunun gibi birçok örnek verilebilir.

Teknolojik gelişmeler gün geçtikçe ilerlemeye devam ediyor ve bizlerin hayatına yavaş yavaş da olsa dahil oluyor. Akıllı telefonlar, saatler, evler, televizyonlar, lambalar, robotlar, drone teknolojisi ve araç teknolojisi gibi yüzlerce örnek…

Ancak teknoloji ne kadar gelişse de, yapay zeka insanın yerini doldurmaya başlasa da veya bazı meslekleri elimizden alsa da, bizler şunu iyi bilmeliyiz ki; yapay zeka asla insanların sahip olduğu ahlaki özelliklere sahip olamayacak. İnsanlar gibi ruhu, duyguları, vicdani eğilimleri olamayacak, yani asla bir insan olamayacak…

Bir cevap yazın