Çocuk Hakları Üzerine
Çocuk Hakları Üzerine

Çocuk Hakları Üzerine

Şeyma UÇ

Dünya üzerindeki her çocuğun hangi dil, din, ırktan olursa olsun hepsinin aynı sağlık, eğitim, yaşam, barınma haklarına sahip olması gerektiğinin önemini hep beraber bir kez daha anladığımız 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü bugün. Geleceğin nesilleri, yarınlarımız olan çocuklarımızın haklarını savunmak bir görevden öte her birimizin vicdani yükümlülüğü aslında. Tüm dünyada dahil olmak üzere Türkiye’de de ne yazık ki çocuk haklarının ihlali söz konusu. 

Dünya’da üç yüz milyondan fazla çocuk, işçi olarak çalıştırılmakta. Binlercesi savaş kurbanı iken kimisi açlıkla, kimisi de çocuk yaşta gelin olmakla karşı karşıya. Her geçen gün, ülkemizin de içinde olduğu yüzlerce ülkede çocuk tacizlerinde ciddi artışlar yaşanmaktayken bütün bu olanlardan hariç şiddet ve istismarın içine aşağılanma, rencide etme, onur kırıcı söz ve davranışların da dahil olduğu yeni yeni öğrenilmekte. Yaşanılan sorunlar bu kadar ciddiyken, çözmeye yönelik çalışmalar da bir o kadar yetersiz kalıyor ne yazık ki. Tek başımıza bu problemlerle baş etmek mümkün değil fakat sadece üzülüp eleştirmek de hiçbir şeyi değiştirmiyor. Hepimiz çocuk hak ve özgürlükleri konusunda ne kadar bilgi sahibi olursak, çocuklarımızı da bu farkındalıkla büyütürsek, kendimizde ve çevremizde bu bilinci oluşturabilirsek o zaman bir şeyleri başarmış olabiliriz. Tüm insanlığın sorumluluğu bu durum ama ebeveynlere ve eğitimcilere düşen görev burada çok fazla. Eğitimci ve ebeveynlerin bu hususu kavrayıp bütün içtenlikleriyle durumu hedef kitleye aktarmaları bu tür istismarların önüne geçmek için atacağımız en büyük adımlardan. Tabi bütün bunları yaparken herhangi bir siyasi görüş, duruş, ideolojiye bağlı olmadan amaç doğrultusunda yaptığımızda asıl hedefimize ulaşmış oluruz. 

Hiçbir çocuk; savaş, yoksulluk, psikolojik ve fiziksel şiddet uğruna harcanmadığı zaman bugünü gerçek anlamda kutlamış olacağız. Unutmayalım ki çocuk hakları insan haklarıdır. Bu temel hak ve özgürlüklerin sadece kâğıt üzerinde kalmaması, bir gün değil her gün hatırlanması ümidi ile…

Bir cevap yazın