TÜM ANNELER İÇİN
TÜM ANNELER İÇİN

TÜM ANNELER İÇİN

Müslüm Halid SABUNCU

     Yazımıza Peygamber Efendimiz’in (sav) şu sözüyle başlayalım: “Cennet annelerin ayakları altındadır.” 

     Annelerimizi değerli kılan özelliklerinden biri sadece kendi evlatlarına değil, sokakta gördüğü herhangi bir çocuğa ve canlıya da aynı şefkati-sıcaklığı göstermeleridir. Bizzat kendi yaşadığım bir olayı anlatacağım. Bir gün metroda okula giderken bir teyze çantamın dolu olduğundan dolayı ağır olduğunu düşünerek oturduğu yerden kalktı ve “evladım istersen gel sen otur, çantan ağırdır” dedi. Teyze bu sözleri sarf ettikten sonra gözlerim doldu. Teyzeye şükranlarımı sunarak kendisinin oturmasının daha doğru olduğunu söyledim.

    Bu yazıda annelerimizle ilgili gözlerimlerimi yansıtmaya çalışacağım.

Annelerin yaptığında daha iyi ve lezzetli olan şeyler:

1)      Anne Tipi Tertip

Gerçekten 10 saat uğraşsanız, bunu çok isteseniz bile bir çekmeceyi, bir dolabı anne gibi düzeltemezsiniz. Tişörtleri öyle milimetrik katlayamaz, kitapları öyle sıralı dizemezsiniz. Ellerinde başka bir şey vardır sanki, dokununca değişir adeta.

2)      Sabah Vaktinde Uyanma

Eğer sizin kalkmaya niyetiniz yoksa, saat kurmak ne işe yarar? Düğmeye basıp sesini kestikten sonra devam edersiniz. Ama gece yatmadan önce “Anne, beni 7 buçukta uyandırır mısın?” diyen bir çocuğun geç kalma ihtimali yoktur. Onlar uyanır.

  • Gelsin Meyve Tabağı

Sonuçta bildiğiniz meyve… Ama anneler mandalinayı o kadar temiz, elmayı o kadar düzgün soyar, sonra dilimler ki şaşakalırsınız. Örneğin karpuzun çekirdeklerini bile ayıklarlar. Anne elinden meyvenin tadı bir başkadır.

4)      Hijyende Rakipsiz

Temizlik belki de annelik hormonlarından biridir. Anne ziyarete gelmeden girişilen evi temizleme operasyonu, hep hüsranla sonuçlanır. Onların gözünde hep ‘pislik içinde’ yaşarız: Nasıl hasta olmadığımızı hiç anlamazlar.

  • Mükemmel Hafıza

Her şeyi hatırlamak gibi bir kabiliyetleri vardır. ‘Kızamık aşısı olmuş muydum?’, ‘O yaz gittiğimiz yerin adı neydi?’, ‘Benim alerjim var mıydı?’ gibi bilumum sorunun cevabı onlarda gizlidir. Anneler hiçbir şeyi unutmaz.

  • Ye Bebeğim, Ye Ye!

Anneler nerede olursanız olun sizi bulur ve yemek getirirler. Kendileri getiremezlerse bir yolunu bulurlar. Avrupalara, Amerikalara kadar simit gönderebilirler örneğin. Zeytinyağlı dolmaları o çok sevdikleri saklama kaplarına sarıp sarmalayıp uzak mesafelere ulaştırabilirler. Bunlar ‘Sınır Tanımaz Anneler’dir.

  • Ütü Meselesi

Hayatta kimse ütü yapmasın, yapılacaksa bu iş annelere kalmasın, bu elde var bir. Fakat anneler kadar iyi ütüleyebilmek nasıl bir şeydir? Bu ev işlerinde obsesyonun bir aşaması mıdır, yoksa bu bir kabiliyet mi?

  • Olimpiyatlık Manevralar

Bu da annelerin en yetenekli olduğu alanlardan. O terlik nasıl bir açıyla atılır ki, mutlaka sizin güzel bir yerinize patlar. Hiçbir anne attığı terliği ıskalamamıştır bugüne kadar. Eğer bu konuda bir yarışma yapılsa kesinlikle şampiyon buralardan çıkar.

  • Anneler Her Şeyi Hisseder!

Anneler evlatlarının her şeyini, görmeseler bile kalpleriyle hissederler. Onlardan asla bir şey saklayamazsınız. Hisleri çok kuvvetlidir, mesafe fark etmez; uzak ya da yakın. Anne ve çocuğu arasında kelimelerle açıklanamayacak inanılmaz kuvvetli bir bağ vardır hammaddesi sevgi olan..

     Annelerimizin bazı sevimli klişe sözlerine de yer vermek istedim.

     Özellikle pazar sabahları bizim için erkenden kalkıp kahvaltı hazırlama zahmetine giren annelerimiz, kahvaltı saati yaklaşınca ekmek almaya gitmemizi ister. Biz çocuklar ilk başta bu isteği reddederiz. Yaşanan bu konuşmalardan sonra da annelerimiz biraz yakınarak şu sözü söylerler:

– “Ben mi gideyim ekmek almaya?”

     Ev biraz dağınık olunca da:

  • “Bu ortalığın hali ne?” diye sitem ederler.

     Bazen de iş başındayken onlara seslendiğimiz zaman:

  • “Anne anne” adımı mı ezberliyorsun?” derler. 

     Bu arada annelerimizin en etkili uyarı silahı terlikleri unutmayalım! 

“Çıkarttırma şimdi ayağımdan terliği!” , “Geliyor şimdi terlik kafana!” Bu sözleri  yediden yetmişe  herkes annesinden duymuştur. Türk annelerinin çocuklarına kızdıklarında kullandıkları etkili yöntem olan ‘terlik fırlatma’ çocukluğumuzun olmazsa olmazı.  Neredeyse her çocuğun ‘Anne Terliği’  ile ilgili hem komik hem de unutulmayan bir anısı vardır.

Bir cevap yazın